Totální masakr - sleva 50% na značku Minoti, Wende a Sobe i na již zlevněné zboží.
www.pidilidi.cz www.pidilidi.cz
Potřebujete pomoci? 725 518 759 (Po-Pá: 8-15)
Nakupte ještě za 1 999 Kč
a máte dopravu zdarma
0 Váš košík 0 Kč
Princip tří vrstev

Princip tří vrstev

Petr Smékal V úterý 12. 03. 2019 Novinky

Princip tří vrstev (cibulový princip) je způsob oblékání, při němž kombinujeme podle určitých pravidel oblečení z různých materiálů. Princip se využívá ve sportovních a outdoorových aktivitách i v pracovních činnostech, zvláště tam, kde se člověk často a střídavě potí a současně se potřebuje chránit před chladem nebo deštěm.

Základní vrstva především odvádí pot od pokožky.

  • Tzv. funkční prádlo z polyesterových vláken (mikrovláken)

Střední vrstva poskytuje tepelnou izolaci.

  • Roláky a mikiny z fleece (polyethylentereftalátu), polyesteru, vlny, bavlny

            Naše nabídka zde.

Svrchní vrstva chrání před větrem a deštěm.

  • Pláštěnky, softshellové bundy

            Naše nabídka pláštěnek, softshellových a outdoorových bund 

Základní (spodní) vrstva

Spodní vrstva oblečení je v přímém kontaktu s kůží a měla by sloužit k poskytování co největšího komfortu. Tato vrstva se také označuje za vrstvu transportní. Pot nejprve absorbuje a následně odvádí od povrchu těla pryč v podobě páry, případně do další vrstvy oblečení. Zpravidla se jedná o lehká syntetická vlákna vyráběná na bázi polyesteru nebo polypropylenu. Tato vlákna dokáží velmi dobře izolovat a zároveň odsávat kapalnou vlhkost s minimální nasákavostí. Nejmodernější specificky tvarovaná syntetická mikrovlákna umožňují kapalnou vlhkost odsávat do další vrstvy ještě rychleji. Uživatel opatřený takovýmto materiálem se cítí v teple a suchu a je chráněn před nežádoucím ochlazování a naopak i přílišnému přehřívání při náročnější fyzické aktivitě. Do této vrstvy oblečení se řadí speciální funkční termo prádlo a ponožky. Oblečení první vrstvy je vyráběno z polyesterových vláken (mikrovláken) nebo vlny.

Střední (izolační) vrstva

Izolační vrstva plní roli termoizolační. Jinými slovy odvádí vlhkost dále od těla (z první vrstvy oblečení) a odvádí nadměrně teplo ve formě páry dál do další vrstvy oblečení. K tomuto jevu dochází pomocí speciální vazby a použitým vláknům. V textilii pak dochází k obsažení vzduchu, který plní izolační funkci a zadržuje tělesné teplo. Do střední vrstvy se řadí roláky a mikiny vyrobené z flísu (polyethylentereftalátu), polyesteru, vlny a bavlny.

Svrchní (ochranná) vrstva

Ochranná vrstva poskytuje ochranu před vnějšími vlivy - větrem, deštěm, sněhem a v neposlední řadě i proti menšímu mechanickému poškození. Je důležité, aby takovéto oblečení mělo potřebnou nepromokavost, dostatečnou prodyšnost a zaručovalo odvod vlhkosti pryč do ovzduší. Do svrchní (ochranné) vrstvy oblečení patří různé pláštěnky, bundy a kalhoty s paropropustnou membránou nebo softshellové bundy.